Kompletný výpredaj zásob! Obrúsky 33x33cm 1-vrstvové biele 100% celulóza 500ks len za €1,97 / 500ks.

História výroby slamiek

Historici sa domnievajú, že prvé slamky boli vyrezané zo sušených pšeničných stoniek a podľa toho boli aj pomenované - slama. S príchodom priemyselnej éry sa vyvinuli metódy hromadnej výroby slamiek valcovaním podlhovastých listov papiera potiahnutého voskom do valcovitej dutej rúrky. To sa dosiahlo zrolovaním parafínom potiahnutého papiera do tvaru tyče a následným upevnením papiera lepidlom. Celá slama sa potom natrela voskom, aby sa ešte viac impregnovala. Vosková vrstva bola dôležitá, pretože slamka bola papierová a nakoniec absorbovala časť nasatej tekutiny.

V 60. rokoch 20. storočia bol papier vo veľkej miere nahradený plastom, ktorý bol čoraz lacnejší a dokonalejší. Rozvoj plastových technológií viedol k technike výroby plastových slamiek vytláčaním.

 

Plastové slamky

V súčasnosti sa na výrobu plastových slamiek najčastejšie používa polypropylénový granulát. Polypropylén je živica, ktorá sa vyrába polymerizáciou alebo spájaním molekúl propylénu. Keď sa chemicky spojí veľmi veľké množstvo týchto molekúl, vytvorí sa tento pevný plastický materiál. Polypropylén bol prvýkrát vyvinutý v polovici 50. rokov 20. storočia. Pre túto aplikáciu je najdôležitejšie, že má dobré termoplastické vlastnosti. To znamená, že sa môže roztaviť, formovať do rôznych tvarov a potom sa po opätovnom zahriatí opäť roztaviť a formovať. Ďalšou kľúčovou vlastnosťou tohto plastu je, že je bezpečný pre kontakt s potravinami a nápojmi. Polypropylén je schválený na priamy styk s potravinami a okrem slamiek sa používa na výrobu mnohých druhov potravinárskych obalov, ako sú nádoby na margarín a jogurty, obaly celofánového typu a rôzne fľaše a uzávery.

 

Výroba slamiek

1 Polypropylénový granulát sa vysype do násypky extrudéra a šnekovým mechanizmom sa pretláča cez dlhý kanál. Táto skrutka sa otáča v hlavni pomocou motora, ktorý pracuje prostredníctvom prevodovky. Šnek sa otáča a posúva granulát ďalej do šnekovej komory. Ako živica prechádza vyhrievaným kanálom (šnekom), taví sa a stáva sa tekutejšou. V čase, keď sa granulát dostane na koniec valca, je už úplne roztavený a možno ho ľahko vytlačiť cez otvor v hlave vytláčacieho zariadenia.

2 Granulát vychádza z hlavičky v dlhom slamovitom povrázku. Táto predĺžená trubica potom okamžite prejde chladiacim stupňom - zvyčajne vodným kúpeľom. Nakoniec sa dlhé rúrky narežú na správnu dĺžku pomocou súpravy nožov. Video - výroba slamiek

Schéma extruderu na výrobu plastových brček